ریال
خواندن قسمتی از کتاب

تاریخچه‌ی ادبیات فانتزی

کتاب حاضر تاریخ ادبیات فانتزی را از سال‌های نخستین تا خاستگاه فانتزی امروزی در قرن بیستم بررسی می‌کند. از دهه‌ی پنجاه قرن پیشین (زمانی که تالکین «ارباب حلقه‌ها» را منتشر کرد و سی اس لوییس کتاب‌های «نارنیا» را به چاپ رساند) داستان دهه به دهه پیش می‌رود. در دهه‌ی هشتاد، فانتزی بخش خاص خود را در کتاب‌فروشی‌ها پیدا کرد و در پایان دهه‌ی نود آثار نویسندگان ادبیات فانتزی مانند تری پرَچت و جِی.کی. رولینگ تبدیل به پرفروش‌ترین آثار در بریتانیا شده بود و در همین اثنا کتاب‌های تالکین به تمام زبان‌های اصلی جهان ترجمه شده و در صدر فروش بودند.
مشخصات کتاب
نویسنده ادوارد جیمز - فارا مندلسون
مترجم سمیه گنجی
نوبت چاپ اول 1399
تعداد صفحات 408
موضوع مرجع
شابک 978-600-7058-66-4
نوع جلد شومیز
دانلود خلاصه کتاب دانلود خلاصه کتاب
تولید کننده پریان
درباره کتاب

در برخی از قدیمی‌ترین کتاب‌هایی که تاکنون نوشته‌ شده‌اند، در کتاب‌هایی از قبیل «حماسه‌ی گیلگمش» و «اُدیسه»، قهرمان با هیولاها و شگفتی‌ها دست‌و‌پنجه نرم می‌کند، راهی سفرهای شگفت شده و با جادو درگیر می‌شود. فانتزی، تا اوج‌گیری رمان مدرن و رئالیست، بخشی بنیادین از ادبیات اروپا باقی ماند. اما حتی آن زمان نیز فانتزی در قالب و لوای گوتیک، هراس، داستان ارواح، داستان پریان و حکایت سرزمین‌های خیالی محبوب ماند.

کتاب پیشِ رو به بررسی پهنه‌ی گسترده‌ی داستان‌هایی می‌پردازد که تحت عنوان «فانتزی» در قرن بیستم و بیست‌ویکم چاپ شده‌اند و نیز می‌کوشد تداوم علاقه و رشد محبوبیت آن را توضیح دهد.

ادوارد جیمز، پروفسور تاریخ قرون وسطی در دانشگاه دوبلین با تخصص تاریخ و باستان‌شناسی فرانسه و بریتانیا در ابتدای قرون وسطی است. جدیدترین کتاب او «بربرهای اروپایی» است. او به مدت پانزده سال در سِمت ویراستار در مجله‌ی «بنیاد: نقد بین‌المللی ادبیات علمی‌تخیلی» مشغول بود. جایزه‌ی پیلگریم  را برای کمک‌هایش درزمینه‌ی مطالعه‌ی ادبیات علمی تخیلی و جایزه‌ی ایتون را برای کتاب «ادبیات علمی‌تخیلی در قرن بیستم» (انتشارات آکسفورد) به خود اختصاص داد.

فارا مندلسون نیز محقق ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی در دانشگاه میدلسکس است. کتاب‌های چاپ‌شده‌ی او عبارت‌اند از مجموعه‌هایی در مورد تری پرچت و جوآنا راس و کتاب‌هایی در مورد دایا وین جونز و نیز «ادبیات علمی‌تخیلی برای کودکان». جدیدترین کتاب او «بلاغت فانتزی» (انتشارات دانشگاه وسلیان) است. ادوارد جیمز و فارا مندلسون همراه با یکدیگر ویراستاران مجموعه‌ی «راهنمای کمبریج برای ادبیات علمی‌تخیلی» بودند که در سال 2005 برنده‌ی جایزه‌ی هوگو شد. 

نظر شما چیست؟
  • تنها کاربران عضو می توانند نظر خود را بنویسند